Sociálna fóbia a úzkosť – ako sa s nimi vyrovnať?

Sociálna fóbia a úzkosť – ako sa s nimi vyrovnať?


Zdieľať článok

Byť introvertom a užívať si čas osamote je úplne v poriadku. Ak sa však zámerne vyhýbate ľuďom, pretože kontakt s nimi vo vás vyvoláva pocit úzkosti, môžete mať sociálnu fóbiu (známu aj ako sociálna úzkosť).

Nedovoľte, aby vás fóbia z ľudí spútala a odrezala od spoločenského života. Medziľudský kontakt je dôležitý pre naše duševné zdravie a pobyt medzi ľuďmi si môžete užívať aj vy. Pozrime sa na to, ako zistiť, či vás sociálna fóbia skutočne postihuje, a ako sa jej zbaviť.

Strach, ktorý izoluje

Niektorou z foriem sociálnej fóbie trpí až 13 % z nás. To však zahŕňa len tých, ktorí vyhľadali pomoc a mohli byť diagnostikovaní. Naozaj v tom nie ste sami a možno aj ľudia vo vašom okolí prechovávajú podobne nepríjemné pocity.

Charakteristickým znakom sociálnej fóbie je strach z akejkoľvek činnosti, pri ktorej by ste mohli byť pozorovaní alebo kriticky hodnotení. Strach zo zlyhania, z toho, že budete vyzerať hlúpo, že si vás niekto všimne pre vašu neistotu a že vás bude súdiť, vysmievať sa vám alebo klebetiť. Akákoľvek interakcia s inými ľuďmi (najmä s cudzími) vo vás vyvoláva stres. Neviete, ako sa máte správať, čo máte povedať. Máte pocit, že čokoľvek urobíte, je zlé. Preto sa ľuďom radšej vyhýbate, aj keď sa cítite osamelí.

Nie je to však jednoduché, pretože stále musíte chodiť do práce, nakupovať a vybavovať množstvo záležitostí. Pravdepodobne nechcete odmietnuť ani pozvania od svojich blízkych, ale myšlienka na letnú grilovačku alebo narodeninovú oslavu s kopou ľudí vás znepokojuje. Letné obdobie všetkých stretnutí vám namiesto radosti prináša stres.

Pri ťažkej sociálnej fóbii sú namáhavé aj bežné činnosti, ako napr:

  • stretnutia s ľuďmi, ktorých poznáte
  • stretnutie s novými ľuďmi
  • vystupovanie na verejnosti
  • telefonovanie
  • vybavovanie záležitostí (na úrade, u lekára atď.)
  • nakupovanie
  • jedenie na verejnosti
  • používanie verejných záchodov
  • akákoľvek práca v tíme atď.

Socialni_fobie_mensi_velikost.png

Príznaky sociálnej fóbie

Je sociálna fóbia naozaj aj vašou témou, alebo je to skôr len tréma a vaša introvertná povaha? Toto sú hlavné znaky, podľa ktorých ju môžete rozpoznať.

Sociálna fóbia sa prejavuje na psychickej úrovni:

  • so strachom a úzkosťou
  • hanbou a pocitom bezmocnosti
  • silné negatívne sebahodnotiace myšlienky

Sprevádzajú ju však aj fyzické prejavy:

  • potenie
  • tras
  • stiahnuté hrdlo
  • začervenanie
  • závrate
  • búšenie srdca
  • svalové napätie
  • nevoľnosť a pocit na zvracanie
  • dýchavičnosť a ťažkosti s dýchaním

Hlavným rozdielom oproti iným diagnózam je, že chcete sociálny kontakt. Spôsobuje vám však taký veľký stres, že je pre vás jednoduchšie sa mu vyhnúť.

Prečo mám sociálnu fóbiu práve ja – príčiny

Príčiny sociálnej fóbie nie sú jednoznačné. Náchylnosť k zvýšenému napätiu a úzkosti môže byť aj vrodená. Rovnako ako väčšia zraniteľnosť. Určité prejavy ste mohli zažiť v období dospievania.

Odborníci tvrdia, že pri vzniku sociálnej fóbie môže zohrávať úlohu šikanovanie, vylúčenie z kolektívu v detstve, prísna výchova, rodinné problémy, sexuálne zneužívanie a rôzne traumy. Prispieva k nej aj nízke sebavedomie vo všeobecnosti.

člověk nervózně telefonuje

Ako sa zbaviť sociálnej fóbie

Možno ste doteraz žili so sociálnou fóbiou a mysleli ste si, že ide len o silnú trému. Alebo vás možno skutočne trápila, ale nedokázali ste sa svojmu strachu postaviť.

Najdôležitejšie je, že ste tu a rozhodli ste sa ísť za svojou duševnou pohodou. Pretože neriešená sociálna fóbia môže viesť k ešte vážnejším problémom, ako je skľúčenosť alebo zmena návykov. Izolácia od okolia nikdy nie je riešením. Podľa dlhodobej harvardskej štúdie je priateľstvo dokonca kľúčovým faktorom pocitu šťastia. Skvelou správou je, že sociálnej fóbie sa môžete dokonca úplne zbaviť, ak na to pôjdete správnym spôsobom.

Ideálnym riešením je terapia

Zvládnuť sociálnu fóbiu bez pomoci odborníka nie je jednoduché. Preto je ideálne mať na tejto ceste podporu terapeuta. Ten vám môže pomôcť spracovať myšlienky týkajúce sa strachu a postupne začať ľahšie zvládať sociálne interakcie a nadväzovať vzťahy.

Na liečbu sociálnej fóbie je ideálna kognitívno-behaviorálna metóda terapie, pri ktorej sa pod vedením terapeuta postupne vystavujete umelým a reálnym sociálnym situáciám, spoločne ich riešite a učíte sa, ako ich zvládať. Pomaly, vlastným tempom.

paní na online terapii

Bude potrebné čeliť strachu a spracovať ho. S podporou odborníka to však určite zvládnete a vyslobodenie z kolobehu utrpenia bude stáť za to.

V Hedepy ponúkame terapiu online, takže sa môžete pripojiť z bezpečia svojho domova. Vieme, že rozhovor s cudzím človekom je to, čo vás desí. Preto môžete našich terapeutov najprv aspoň trochu spoznať vďaka podrobným profilom s videozáznamami. Všetci sú preverení profesionáli, ktorí vás nikdy nebudú súdiť. Je to ich práca, ktorú si vybrali – pomáhať ľuďom, ako ste vy.

Výber správneho terapeuta vám uľahčíme krátkym testom, ktorý vám odporučí troch najvhodnejších.

Sama mám zkušenosti s tím, že být v novém prostředí nebo v místnosti s neznámým člověkem může být někdy náročné a stresující. Online terapie umožňuje klientům sdílet své myšlenky a trápení tam, kde se cítí dobře, ať už je to doma, nebo na jiném preferovaném místě. Klient při sezení probíhající online nemusí věnovat tolik pozornosti a energie např. tomu, zda bude muset na terapii dojet přeplněnou hromadnou dopravou nebo terapeutovi podat ruku, když mu to není příjemné. Více se může zaměřit na sebe, své pocity a to, co v danou chvíli potřebuje. Právě online terapie může klientovi zprostředkovat bezpečný prostor, který to umožňuje.
Pavla Zelenáková
Pavla Zelenáková

Ako posledná možnosť sú psychofarmaká

Ak vás sociálna úzkosť trápi natoľko, že obmedzuje váš každodenný život – znemožňuje vám pracovať, cestovať verejnou dopravou, nakupovať atď. – lekár (psychiater) vám môže predpísať aj lieky, zvyčajne antidepresíva.

Ak sa však cítite byť schopní čeliť sociálnej úzkosti bez liekov, odporúčame začať s terapiou. Prečítajte si, ako prebieha prvé terapeutické sedenie.

Sociálny kontakt je pre našu duševnú pohodu veľmi dôležitý, neodkladajte prvý krok a umožnite si opäť v pokoji dýchať. Úľava môže prísť už po prvej terapii.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal