Raz za týždeň alebo možno raz za mesiac? Ako často chodiť na terapiu, aby to naozaj pomohlo? A ako dlho bude trvať, kým sa všetko „vyrieši"?
Univerzálnym odporúčaním vás v tomto prípade nepotešíme. Každý z nás rieši iné problémy a prežívame ich inak. Môžeme vám však pomôcť urobiť si jasnejší obraz o tom, ako by mohol vyzerať pomyselný časový harmonogram terapie. V závislosti od toho, ako sa práve cítite.
Pokiaľ sa s terapeutom vidíte po prvýkrát, najskôr sa bude zaujímať o to, s čím prichádzate – ako sa cítite a čo by ste chceli riešiť. Je úplne v poriadku, keď to nedokážete jednoznačne pomenovať, terapeut vás navedie. Niektorí sa pýtajú aj na minulosť alebo váš vzťah s blízkymi. To záleží na ich terapeutickom smere.
Už po prvom sedení môžete cítiť úľavu. Porozprávať o svojom trápení nahlas, navyše s niekým mimo vašu sociálnu bublinu, kto vás nesúdi, býva oslobodzujúce. To ale neznamená, že je problém vyriešený. Jedno terapeutické sedenie môže pomôcť pozrieť sa na aktuálnu situáciu z iného uhla pohľadu, uľaviť od nepríjemných emócií alebo naviesť na ďalší krok. Všetko ale záleží na tom, s čím prichádzate a ako sa cítite.
Každý sme inak citlivý na to, čo sa okolo nás deje a čo si v terapii spracovávame. Najčastejšie sa rozostup medzi terapiami udržuje na 1–2 týždňoch. To preto, aby ste mali čas v kľude spracovať to, čo ste s terapeutom preberali. Terapia totižto „pôsobí” ešte niekoľko hodín alebo aj dní potom. Prichádzate na nové uvedomenia si, niektoré veci môžete ešte prehodnocovať alebo hľadať odpovede na otázky. Takisto si v praxi vyskúšate, o čom ste sa s terapeutom rozprávali alebo urobíte zmeny, pre ktoré ste sa rozhodli.
Pokiaľ ale na terapiu prichádzate v ťažkej životnej situácií, kedy cítite veľký tlak a všetko vnímate veľmi intenzívne, môžu byť intenzívnejšie aj terapie. Ak ste plný emócií a neviete kam ďalej, intenzívnejšia komunikácia s terapeutom vám pomôže nájsť cestu von. Stretávať sa môžete jeden alebo viackrát týždenne.
Naopak pri preventívnej terapii, kedy si chcete urovnať myšlienky a spracovať udalosti posledných týždňov, bude pravdepodobne stačiť jedna terapia mesačne. Na prvom sedení to s terapeutom preberiete a dohodnete sa na ideálnom postupe.
Ako sme už spomenuli, úľava po prvom sedení neznamená, že je trápenie vyriešené. Ste ale na skvelej ceste. Dlhodobá terapia prinesie vašej duševnej pohode tie najlepšie a hlavne trvalé výsledky. A to hneď zo 4 dôvodov.
Menšie trápenia môžu už po pár terapiách odísť, iné, tie hlbšie si žiadajú čas. Až pri dlhodobých terapiách môžete ísť do hĺbky a nájsť príčinu problému, o ktorej ste možno ani nemali tušenia. A to neplatí len u tráum a najťažších životných situáciách, ako je strata blízkeho alebo depresia. Môže to byť čokoľvek, čo vám s veľkou intenzitou negatívne zasahuje do života.
Každým sedením budete odkrývať nové vrstvy témy, nachádzať súvislosti a pracovať na riešení, ktoré bude skutočne dlhodobé.
Podľa štúdií má až 50 % priaznivých účinkov terapie na svedomí náš vzťah s terapeutom. Pre úspešnú cestu k duševnej pohode je preto kľúčové nájsť terapeuta, s ktorým si skutočne sadnete a stretávať sa s ním pravidelne. S každým sedením tak narastie vaša vzájomná dôvera, budete sa cítiť uvoľnenejší, v bezpečí a bez problémov sa zveríte aj s tými najhlbšími pocitmi. A presne to je pre úspech terapie potrebné.
Ešte terapeuta nemáte alebo váhate, či je ten „pravý”? Potom sa vám bude hodiť článok Ako poznať, že vám to s terapeutom klape a nájsť toho pravého?
Povedzme, že napríklad riešite problematický vzťah s niekým z rodiny. Potrebujete si nastaviť zdravé hranice, aby vás nepríjemné situácie duševne nevysávali a dokázali ste z nich odísť. S terapeutom celý problém preberiete, spracujete si ho, ale takisto sa naučíte, čo konkrétne môžete nabudúce urobiť, aby ste sa takej situácií včas vyhli.
Keď nastane podobný scenár a novú techniku si vyskúšate, na ďalšej terapii preberiete ako to celé išlo. Krok po kroku sa naučíte, ako tieto situácie zvládať, aby vás čo najmenej zasiahli. Podobne sa môžete naučiť zvládať napríklad sociálnu úzkosť alebo neprekonateľnú trému pred verejným vystupovaním.
Na terapiu môžete chodiť, aj keď nemáte žiadny akútny problém alebo ste ho už úspešne vyriešili. Pomôže vám urovnať si myšlienky, zmierniť každodenný stres alebo spracovať nepríjemné emócie. Pokiaľ emócie potláčame, pretože „o nič predsa nejde”, môžu sa nahromadiť a raz nás dohnať.
Terapie vám prinesú do života viac kľudu a ani väčšie výzvy potom neprerastú do hlbšej duševnej nepohody.
Chceli by ste vyskúšať terapiu online? Na Hedepy si môžete vybrať z viac než 170 certifikovaných terapeutov. Na základe rýchleho testu vám odporučíme troch najvhodnejších a toho pravého si vyberiete podľa podrobných informácií na profile. Pokiaľ by vám prvé sedenie náhodou nesadlo, vrátime vám peniaze.