Nepodceňujte váš vzťah s terapeutom. Ako spoznať, že vám to klape a nájsť toho pravého?

Každý deň preberáme naše milostné alebo rodinné vzťahy, ale čo taký vzťah s terapeutom? Ak chodíte na terapiu, určite sa oplatí mu venovať pozornosť. Na úspech vašej cesty za duševnou pohodou má totižto obrovský vplyv. Pozrime sa na to, ako spoznať, či je váš terapeut ten pravý a čo robiť, keď to na prvýkrát nevyšlo.

Vybrať správneho terapeuta je polovica úspechu

Než sa odhodláme k tak veľkému kroku, ako je zarezervovanie si prvej terapie, prirodzene pochybujeme o tom, či nám vôbec pomôže. Kľúčovú rolu v tom, či prinesie výsledky, pritom hrá náš vzťah s terapeutom. A teraz nejde ani tak o to, ako moc je terapeut dobrý vo svojej práci, ale či si skrátka sadnete. Jednoducho ako ľudia, ale tiež spôsobom jeho práce.

Už Sigmund Freud v roku 1913 hovoril o tom, že vzťah medzi terapeutom a klientom je pre úspešnú liečbu kľúčový. A od tej doby to potvrdilo hneď niekoľko štúdií. 50 % priaznivých účinkov terapie má na svedomí náš vzťah s terapeutom. 

online terapia

Ako spoznať, či je váš terapeut „ten pravý”?

Dajte jednoducho na svoj pocit. Toto sú dobré znaky toho, že je váš vzťah s terapeutom na správnej vlne: 

  • Dokážete sa pri terapii uvoľniť a rozprávať aj o náročných témach.
  • Máte k terapeutovi maximálnu dôveru.
  • Cítite k nemu a jeho práci rešpekt.
  • Dokáže vás motivovať.
  • Cítite z neho úprimný záujem. 
  • Vzájomne ste sa dohodli na cieľoch terapie a za tými spolu kráčate.

 

Čo robiť, keď to nie je ono?

Aj to sa môže stať. Terapeuti sú stále ľudia a nie je možné si vždy sadnúť s každým. Ak máte pocit, že to nie je ono, nebojte sa terapeuta vymeniť. Nebudete prvý ani posledný a každý profesionál to pochopí.

Najdôležitejšie je, aby ste sa pri terapii cítili dobre. Musí pre vás byť dôverným a bezpečným prostredím, kde sa nebojíte hovoriť o svojich najhlbších pocitoch a životných skúsenostiach. Jedine tak vám môže skutočne pomôcť. 

Podľa čoho terapeuta vybrať, aby to klaplo?

Chystáte sa hľadať terapeuta a chcete na to ísť pripravený? Tu sú štyri kritéria, na ktoré sa zamerať, aby ste mali čo najväčšiu šancu, že to klapne. 

Osobné sympatie

Tie sú štartovacou čiarou kvalitného vzťahu. Ako ale spoznať, či vám terapeut bude sympatický, keď ste ho ešte nemali možnosť stretnúť? Podľa fotky to ide len ťažko. Preto u nás v Hedepy natáčame s každým terapeutom videomedailónik, kde sa vám predstaví a popíše svoju prácu.

online terapia cez notebook

Certifikáty a referencie

Dajte si takisto pozor, aby mal terapeut potrebné vzdelanie a prax. Na internete občas narazíme na samozvaných odborníkov, ktorí ho bohužiaľ nemajú, a tak s vami nemôžu kvalitne pracovať. V Hedepy už sme všetkých terapeutov overili za vás a na ich profiloch nájdete všetky informácie o absolvovanom vzdelaní. 

Skvelým orientačným bodom sú aj referencie klientov. Uvidíte, čo v práci terapeuta vyzdvihujú a či je to práve to, čo je dôležité aj pre vás. Opýtať sa môžete aj svojich blízkych, či nemajú s terapiou skúsenosť. Možno by vám niekoho overeného mohli sami odporučiť. 

Témy, na ktoré sa terapeut zameriava

Každý terapeut sa špecializuje na určité témy alebo má aspoň také, ktoré sú mu bližšie. Môže k nim mať aj dodatočný špecializovaný tréning. Niekto sa zameriava na depresie a úzkostné stavy, iný na sebavedomie a sebapoňatie, traumy alebo napríklad závislosti.

Okrem individuálnej terapie môžete chodiť aj na párovú terapiu s partnerom alebo dohodnúť terapiu pre svoje násťročné dieťa. Prípadne je možné ísť na terapiu aj ako rodina. Stačí si vybrať terapeuta, ktorý sa zaoberá rodinnými témami a dať mu vopred vedieť.

muž so ženou na online terapii

Spôsob, akým pracuje

Existujú rôzne druhy terapií, od ktorých sa odvíjajú metódy, s ktorými terapeut pracuje. Toto sú štyri najčastejšie:

  • Existenciálna terapia – spracúva témy ako zmysel života, sloboda, zodpovednosť, starnutie, smrť alebo osamelosť. Pomôže vám prekonať frustráciu a strachy.
  • Gestalt terapia – zameriava sa na osobnú zodpovednosť a prežívanie prítomného okamžiku. Terapeut vám pomôže porozumieť vlastným pocitom, emóciám a potrebám. Lepšie spoznáte samých seba a naučíte sa rešpektovať svoje potreby.
  • Psychoanalýza a hlbinná alebo regresná terapia – sústreďuje sa na prácu s nevedomím a minulosťou, ktorá ovplyvňuje váš súčasný život. Skvelo funguje napríklad pri riešení tráum, niekedy ale nemusíte ani vedieť, že vaše problémy pramenia v minulosti. 
  • Kognitivne behaviorálna terapia – využíva sa hlavne pri fóbiach, úzkostiach alebo depresiách. Pracuje s mysľou tak, aby sme dokázali vedome zmeniť naše chovanie v reakcii na podnety. 

Pokiaľ si neviete rady, ktorá metóda by vám sadla, žiadny strach. Každý terapeut ich spravidla ovláda viac a poradí si. Orientujte sa hlavne podľa témy, ktorej sa chcete venovať. 

 

Môže to vyjsť na prvýkrát, ale tiež nemusí

Niekedy už po prvom stretnutí viete, že ste na správnom mieste, inokedy tápete. Je normálne, že si na terapeuta musíte zvyknúť a vybudovať si k nemu dôveru. Predsa len sa mu zdôverujete so svojimi najosobnejšími pocitmi a životnými udalosťami. Pokiaľ nemáte po prvom sedení vyložene nepríjemný pocit a niečo ste si z neho odniesli, oplatí sa dať tomu ešte aspoň jednu šancu. Ak sa ale ani po troch sedeniach nebudete cítiť príjemne, bude lepšie porozhliadnuť sa znova. 

V Hedepy sa vám snažíme hľadanie terapeuta čo najviac uľahčiť. Preto sme pre vás vytvorili päťminútový dotazník, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov. Každý z nich má potom podrobný profil s medailónikom, kde ho spoznáte bližšie. 

Nájdete u nás už cez 100 overených terapeutov. Určite je tak medzi nimi aj ten pravý pre vás. Až budete mať vybrané, zarezervujete si sedenie jednoducho pomocou rezervačného kalendára. Na svoju prvú online terapiu sa môžete pripojiť už behom pár minút.

A čo keď to náhodou nevyjde a s prvou terapiou nebudete spokojný? Vrátime vám peniaze. 

Nebuďte na to sami.

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Žaneta Krčilová, Spoluzakladateľka Hedepy