Prepadá vás na jeseň depresia a vždy tie chladné mesiace len pretrpíte? Možno máte sezónnu afektívnu poruchu. Preto nad svojím trápením len nemávnite rukou. Aj vy sa môžete cítiť dobre po celý rok. Sezónna afektívna porucha má veľmi účinnú liečbu, ktorá prináša rýchlu úľavu.

Poďte sa dozvedieť, ako na tom ste a čo môžete urobiť pre svoje duševné zdravie.

Čo je sezónna afektívna porucha?

Je úplne normálne, že nás v lete opúšťa nadšenie a energia. Po prázdninách sa opäť dostávame do pracovného tempa a väčšina z nás má najviac práce v poslednom štvrťroku. Takmer všetci zažívame určitý stupeň skľúčenosti. Niektorí však oveľa intenzívnejšie a pochmúrna nálada neustupuje, kým sa teploty opäť nezvýšia.

S červenajúcimi sa stromami prichádza nespavosť, veľké a náhle zmeny nálad, energia klesá na minimum, viac sa prejedáme, nemáme záujem o intimitu a niekedy si to odnesie aj naša imunita. Presne takto vyzerá sezónna afektívna porucha (SAP), ktorá sa vyskytuje každý rok v rovnakom období. Najčastejšie na jeseň alebo v zime a odchádza až na jar. Je to, akoby naše telo a hlava mali zimný spánok, z ktorého sa nevedia prebudiť.

SAP je emocionálna porucha a najčastejšie sa s ňou stretávajú ľudia vo veku od 20 do 40 rokov, niekedy ale aj deti. Ženy s ňou bojujú mnohokrát častejšie.

podzimni_deprese.jpg

V čom sa líši od jesennej depresie?

Sezónna afektívna porucha je jednou z foriem depresie. Jej hlavným znakom je, že sa opakovane objavuje v určitých obdobiach roka, najčastejšie na jeseň alebo v zime. Už vopred viete, že s padajúcim lístím prichádza pochmúrna nálada, ktorú nezaženiete len horúcou čokoládou a dobrým filmom. Jesennú depresiu tak možno považovať za neoficiálny názov pre sezónnu afektívnu poruchu.

Niekedy však „normálnu“ depresiu označujeme ako jesennú depresiu, ktorá nie je závislá od ročného obdobia. Je spôsobená viacerými faktormi a pochmúrne jesenné obdobie len prilieva olej do pomyselného ohňa, ktorým je vaše trpiace duševné zdravie. Na druhej strane SAP prichádza opakovane každý rok.

Príznaky sezónnej afektívnej poruchy

Pozrime sa na to, či SAP môže byť dôvodom, prečo sa necítite dobre. Trápia vás tieto pocity každý rok v podobnom čase?

  • Stále sa vám chce spať alebo máte problém dobre sa vyspať.
  • Ste stále unavený a je pre vás ťažké vykonávať každodenné úlohy.
  • Vaša chuť do jedla sa zmenila a radšej stále jete sladké a na sacharidy bohaté jedlá.
  • Priberáte na váhe.
  • Cítite sa skľúčene a beznádejne.
  • Ste podráždený.
  • Vyhýbate sa ľuďom alebo činnostiam, ktoré vám predtým robili radosť.
  • Cítite sa napätí a vystresovaný.
  • Stratili ste záujem o sex a fyzický kontakt vo všeobecnosti.

Ale aj keď sa vám tieto príznaky objavia, nerobte unáhlené závery sami. Sezónna afektívna porucha je vážna forma depresie, ktorú musí diagnostikovať lekár. Berte tieto body ako indikátor, že niečo naozaj nie je v poriadku a mali by ste si venovať starostlivosť a pozornosť.

sezonni_deprese.jpg

Sezónna afektívna porucha má logické príčiny

Odborníci sa zhodujú, že hlavnou príčinou je nedostatok prirodzeného svetla – slnka. Dáta to potvrdzujú. Čím severnejšie ľudia žijú, tým častejšie trpia sezónnou afektívnou poruchou.

Pretože keď nemáme dostatok slnka, v našom tele prebiehajú tieto procesy:

  • Klesá hladina serotonínu a dopamínu – hormónov zodpovedných za našu pozitívnu náladu.
  • Náš biorytmus je narušený – dni sú oveľa kratšie, čo zvyšuje produkciu spánkového hormónu melatonínu. Sme viac unavený a spánok nie je taký kvalitný.

Čo robiť na jeseň pre svoju duševnú pohodu?

Či už ide o prechodnú jesennú skleslosť alebo sezónnu afektívnu poruchu, existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete pomôcť a hneď sa cítiť lepšie. Jesenná depresívna nálada súvisí s krátkymi dňami a nedostatkom slnečného svetla, preto sa snažte čo najviac vystavovať dennému svetlu:

  • Počas dňa sa viac prechádzajte. Ak je to možné, choďte na prechádzku počas obedňajšej prestávky.
  • Premýšľajte o tom, ako na pracovisko vpustiť viac denného svetla. Presuňte svoj stôl, roztiahnite závesy.
  • Skúste do svojho domova vpustiť viac svetla. Nemohli by ste orezať konáre stromov, ktoré vám tienia okno?
  • Vymeňte žiarovky vo svojej domácnosti za žiarovky s plnospektrálnym osvetlením, ktoré sa najviac podobá dennému svetlu.
  • Nemohli by ste ísť na krátku dovolenku na slnečné miesto?

Nájdite si na jeseň niečo príjemné, aby ste svoje problémy nehádzali na toto ročné obdobie a neutápali sa v negatívnych myšlienkach. Čo tak vyzdobiť si domov v jesennom duchu, spríjemniť si večery jesenným nápojom, napríklad chai latte, alebo objaviť nové koníčky, pre ktoré je jeseň ako stvorená? Napríklad maľovanie, háčkovanie alebo učenie sa jazykov.

Ako vždy vám môže pomôcť šport, meditácia, tréning všímavosti (mindulness) alebo napríklad písanie denníka.

sezonni_afektivni_porucha.jpg

Ako sa lieči sezónna afektívna porucha?

Keď vám lekár diagnostikuje sezónnu afektívnu poruchu, najčastejšie vám ako formu liečby predpíše fototerapiu – terapiu svetlom. Tá má skvelé účinky už po niekoľkých dňoch a veľké zlepšenie prichádza do dvoch týždňov. Okrem toho sa fototerapia dá pohodlne vykonávať doma pomocou špeciálnej lampy. Tá vyžaruje svetlo s plným spektrom, ktoré imituje slnečné svetlo. Svetlu sa musíte vystaviť hneď ráno a pozerať sa priamo do lampy.

Lampu si môžete kúpiť na internete a sami si naštudovať informácie o fototerapii. Ak vás však jesenná depresia trápi do takej miery, určite by ste nemali odkladať návštevu odborníka.

Pri kombinovaných alebo veľmi ťažkých formách depresie býva nutné použiť lieky. Tak ako pri všetkých depresívnych problémoch, aj tu je veľkou pomocou terapia.

Kedy je čas požiadať o pomoc?

Ak sa necítite dobre, tak naozaj kedykoľvek, najlepšie čo najskôr. Nečakajte, kým vám bude najhoršie a budete sa musieť dvíhať z dna. Odborná pomoc je tu pre každého – či už riešite menší alebo väčší problém. Terapia je skvelá aj na prevenciu. Nemusíte mať veľké problémy, aby ste sa „kvalifikovali“ na vyhľadanie pomoci. Stačí, že sa necítite na 100 % a chcete zmenu.

Naši klienti, ktorí začali chodiť na terapiu, najčastejšie ľutujú, že neprišli skôr. Navyše, s Hedepy môžete mať prvý termín terapie už za pár dní. So svojím terapeutom preberiete, čo vás trápi, a zistíte, ako ste na tom s jesennou skleslosťou. V prípade potreby vám odporučí inú formu liečby.

Vyberte si z viac ako 150 overených terapeutov. Na základe päťminútového testu vám odporučíme troch najvhodnejších na mieru.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal