Príval energie, jarná únava alebo aj jarná depresia. Ako pôsobí jar na duševnú psychiku?

Príval energie, jarná únava alebo aj jarná depresia. Ako pôsobí jar na duševnú psychiku?


Zdieľať článok

Naše telo je previazané s prírodnými cyklami. Fakt, že počas dňa sršíme energiou a večer na nás prichádza únava nikoho neprekvapí. Naše telo a myseľ sú ale silne ovplyvnené aj ročnými obdobiami.

Ako našu duševnú pohodu ovplyvňuje jar? Prečo sa namiesto prívalu energie niekedy dostaví jarná únava a ako sa z prebúdzajúcej sa prírody vyťažiť čo najviac pre svoju mentálnu pohodu?

Slniečko nás nabíja, jarná únava ale nie je výnimkou

Vplyv slnka na psychiku potvrdila rada štúdií. Dôkazy ale nemusíte hľadať v odborných materiáloch, stačí sledovať svoje telo. Preto je niekedy slnko dokonca nazývané ako prírodné antidepresívum (pri závažných problémoch týkajúcich sa duševnej pohody ale určite nenahradí tradičnú liečbu).

slunko ve tváři

Aj keď ale tak netrpezlivo čakáme, kým si budeme môcť dať kávu na záhrade alebo sa rozvaliť v tráve, s jarou môže namiesto prívalu energie prísť únava a nálada pod psa.

Dôvodov môže byť hneď niekoľko:

  • Naše telo sa zo zimného polospánku, kedy vstávame za tmy, trávime málo času na čerstvom vzduchu a takisto jeme menej čerstvého ovocia a zeleniny, potrebuje spamätať. Nemáme tlačítko, ktoré by naše telo preplo do jarného módu, a tak sa po dlhej zime môže dostaviť jarná únava.
  • Možno ste sa na jar veľmi upnuli a mali od nej veľké očakávania. Po pár slnečných dňoch v tričku ale znova prišiel mráz alebo dážď a vám to dokonalo skazilo náladu. Vaša úroveň energie tak išla dolu ešte nižšie, než kde bola na konci zimy. 
  • Alebo ste do jari skočili s takým nadšením a veľkými plánmi, že ste si toho na seba naložilo moc a vaše telo to už nezvládlo. Skočiť zo zimného spánku do intenzívneho tréningu na plavkovú sezónu, vytriediť celý byt a usporiadať prvé grilovačky s priateľmi vás môže dokonalo vyšťaviť.

Ako sa s jarnou únavou vysporiadať

Jarná únava je dôsledkom dlhej zimy a zasiahne každý rok až štvrtinu z nás, častejšie ženy. Nejde o žiadnu chorobu, len reakciu nášho telo na niekoľko mesiacov s nedostatkom slnka, pohybu v prírode a prirodzene ťažším jedálničkom. Kto by mal chuť v zime jesť studený šalát?

jarní únava

Preto na jarnú únavu nefunguje nič iného než láskavosť k vlastnému telu:

  • Vytvorte si viac voľna a choďte von na slnko. Nemusíte hneď športovať, keď na to skutočne nemáte energiu. Skvelo poslúži aj dlhá prechádzka. 
  • Využite zelenajúce sa regále v obchode a nadopujte sa čerstvým ovocím a zeleninou. Farebné smoothie alebo ovocný šalát vám hneď o kúsok zlepšia náladu. 
  • Spíte, koľko len vaše telo potrebuje. Nevyčítajte si to, čoskoro vás zase zaplaví energia a stihnete všetko to, čo ste si naplánovali. Sedem hodín denne je skutočne minimum, Nedostatok spánku sa na našej psychike významne podpisuje.
  • Zaradiť môžete aj doplnky stravy. Po zime nášmu unavenému telu podľa lekárnikov môžu chýbať vitamíny A, B, C, D, E a K, horčík a železo, a pomôcť mu môže aj koenzým Q10.

Čo keď nejde o jarnú únavu?

Máte pocit, že vaša jarná únava už trvá dlhšiu dobu než pár týždňov? Tak ju radšej nepodceňujte, mohlo by ísť o vážnejší problém. V tom najčiernejšom scenári sa môže jednať napríklad o chronický únavový syndróm.

Moc sa takisto nevie o tom, že na jar sme rovnako ako na jeseň náchylnejší k prepuknutiu depresie alebo iných porúch nálad. Hovorí sa aj o tzv. „jarnej depresii”.

Pokiaľ zažívate duševnú nepohodu, nebuďte na to sami a požiadajte o pomoc. Skúsený terapeut vám pomôže nájsť riešenie a znovu sa radovať zo života. Na Hedepy máme cez 100 certifikovaných terapeutov a na sedenie sa pripojíte v kľude a súkromia domova.

deprese.webp

Jar ako nový začiatok

Nová etapa v prírodnom cykle nás nabáda aj k novým etapám v našom živote. Jar je ideálnym časom pre začiatok niečoho nového. Dodáva nám motiváciu a dokáže navodiť pocit podpory do zmien. Môže ísť napríklad o skončenie s fajčením, pravidelný tréning alebo meditáciu. Jar ale takisto nabáda k tomu riešiť doteraz prehliadané problémy. Napríklad tie rodinné alebo vzťahové.

Nech už je vaša zmena akákoľvek, buďte k sebe láskavý a nemajte na seba príliš veľké nároky. Jedine tak môžete až do cieľa dôjsť s úsmevom a energiou.

Ak chcete v živote pohnúť s dlho neriešenými problémami, ktoré ovplyvňujú vašu duševnú pohodu, objednajte sa na terapiu online. Svoje prvé sedenie môžete mať už za pár dní.

Urobte si rýchly test a my vám odporučíme troch terapeutov na mieru.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v náročnej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nezažili. Každá, skutočne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. A rovnako aj tá vaša. A preto, ak o tom aspoň troška uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nezostávajte na to sami. Pomoc vám poskytne viac ako 100 terapeutov, z ktorých si môžete vybrať toho, kto vyhovuje vašim potrebám, a dohodnúť si stretnutie hneď na nasledujúci deň. S terapeutom sa následne spojíte z pohodlia domova.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za to to vyskúšať
Aby terapia fungovala, pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomocou krátkeho testu vám môžeme pomôcť nájsť niekoho, kto vás vypočuje do 5 minút
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Starostlivo vyberáme našich terapeutov
Pred vstupom terapeutov do našej komunity prechádzajú zdĺhavým výberovým procesom, majú overené vzdelanie a výcvik
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Pomôžeme vám nájsť najlepšieho terapeuta
Krátkym testom vám ukážeme troch najvhodnejších terapeutov podľa vašich požiadaviek
Terapiu doplníme o video lekcie
Terapiu doplníme o video lekcie
Pre predplatiteľov ponúkame 60 online video lekcií o duševnom zdraví ktoré si môžete kedykoľvek pozrieť
Spustiť test
Hedepy
Prihláste sa na odber Hedepy noviniek
Tipy, zľavy, novinky
Prihlásením sa na odber súhlasíte s našimi zásadami spracovania osobných údajov
Footer

VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPalKlarna