Stretávate sa s poznámkami, ktoré sa dotýkajú vášho vzhľadu a podkopávajú vaše sebavedomie? Ako sa proti takýmto útokom brániť? Body shaming môže byť zákerný a niekedy je dokonca trochu skrytý. Ukážeme vám, ako reagovať na body shaming a namiesto toho kultivovať body positivity prístup, ktorý vám pomôže zahojiť rany na duši a uzdraviť váš vzťah k vlastnému telu.

Čo je body shaming

Body shaming je akákoľvek kritika a výsmech zameraný na váš fyzický vzhľad. A nezáleží na tom, odkiaľ prichádza.

Deti si dávajú posmešné prezývky, strýko na Vianoce hodnotí, ako ste sa počas roka „napravili", médiá komentujú, ako sa mamičky dostávajú späť do formy, a na sociálnych sieťach, kde sa schovávame za obrazovky svojich telefónov, je body shaming na dennom poriadku. Akoby zverejnenie obyčajnej fotografie z výletu žiadalo o hodnotenie toho, ako vyzeráme.

body shaming komentáře.jpg

Body shaming sa môže týkať vašej váhy, telesných proporcií, tvaru pŕs, výšky, zubov alebo dokonca kožných problémov. Či už sú podľa iných moc alebo málo.

Toto je tiež body shaming

Stalo sa vám niekedy, že niekto doma alebo v práci komentoval, koľko toho zjete? Alebo čo máte na sebe? Vy ste sa cítili potom zle a vaše sebavedomie opäť o niečo kleslo. Aj takto nenápadný môže byť body shaming. A je o to zákernejší. Môže vyzerať napríklad takto:

  • „Toto všetko naozaj zješ? Nemal/a by si sa trocha krotiť?”
  • „Toto si vážne chceš vziať na seba? Na to predsa nemáš postavu.”
  • „Na tieto šaty skutočne nemáš prsia, to si obliecť nemôžeš.”
  • „Ty by si si radšej dezert fakt dávať nemal/a.”
  • „Ty by si tie svoje nohy radšej ukazovať nemal/a.”
  • „S takto krátkymi vlasmi si žiadneho chlapa nenájdeš!”
  • „Tými svalmi si chceš vykompenzovať, že si moc nevyrástol, čo?”

Takéto výroky majú obrovský vplyv na našu duševnú pohodu. Približne 65 % ľudí s poruchami príjmu potravy uvádza, že k ich psychickým problémom prispelo šikanovanie. Pritom celá jedna tretina mladých ľudí zažila body shaming na vlastnej koži.

"Bodyshaming je v nás velmi zakořeněný kvůli ideálu krásy, který je předáván v rodině, ale i celospolečensky – například prostřednictvím filmů, časopisů nebo sociálních médií."
Mgr. Radka Honsová DiS.
Mgr. Radka Honsová DiS.

Ako na body shaming reagovať?

Jediným riešením je stanoviť si pevné hranice. Dať druhému človeku jasne najavo, že sa vám jeho komentáre nepáčia a nebudete ich tolerovať. Vieme, že to nie je jednoduché. Pravdepodobne sa nechcete dostať do ostrejšej konfrontácie. Alebo vás momentálne nenapadá nič vhodné, čo by ste mohli povedať.

Preto sme pre vás pripravili 8 asertívnych, ale slušných odpovedí, ktoré si môžete nechať v zálohe do budúcna.

  1. „Prosím, rešpektuj moje voľby ohľadom toho, čo nosím/jem.”
  2. „Cítim sa dobre tak, ako som a tvoj názor nepotrebujem.”
  3. „Nechcem, aby si komentoval/a môj vzhľad alebo váhu.”
  4. „Je to moja voľba a nepotrebujem k tomu žiadne komentáre.”
  5. „Cítim sa v tomto oblečení dobre a to je pre mňa najdôležitejšie.”
  6. „Sám/a viem najlepšie, čo moje telo potrebuje, tak to prosím nekomentuj.”
  7. „Prečo si myslíš, že je nutné komentovať môj vzhľad/moje jedlo?”
  8. „Tieto komentáre ma zraňujú. Prestaň s nimi prosím.”

no.jpg

Proti body shamingu s body positivity prístupom

Viete si predstaviť, že by ste prijali a milovali svoje telo také, aké je? Bez ohľadu na jeho tvar, veľkosť alebo vzhľad. Presne o tom je prístup body positivity, ktorý vznikol ako reakcia na nerealistické ideály krásy.

„Zdravý“ body positivity prístup hovoríme preto, že propagácia obezity a nezdravého zaobchádzania s telom môže tiež zájsť príliš ďaleko. Láska k vlastnému telu znamená o neho tiež starať, aby bolo zdravé. Akokoľvek ale človek vyzerá, nemal by za to predsa byť súdený.

Vaše telo pre vás robí obrovskú službu. Vďaka nemu môžete chodiť, smiať sa s priateľmi, objať svoju rodinu alebo mať deti. Už za to si zaslúži obdiv a vašu lásku.

Nikdy neviete, či za štíhlosť tých, ku ktorým vzhliadate, nemôžu problémy s jedlom alebo stresChváľme sa teda navzájom za to, kým sme a čo dokážeme, a nie za náš fyzický vzhľad.

Máte aj vy jazvy na duši?

Ak ste sami museli čeliť body shamingu, pravdepodobne to na vašej duši zanechalo nepeknú ranu.

Čo vám napadne ako prvé, keď sa pozriete na svoje telo?

A kedy ste sa naposledy cítili dobre vo svojom tele?

Ak vo vás tieto otázky vyvolávajú negatívne pocity, veľmi radi by sme vám pomohli. Ako prvý krok k uzdraveniu vášho vzťahu k sebe  vám odporúčame náš článok Praktická cesta sebaláske: Ako sa mať naozaj rád/rada?

Nemusíte na to ale byť sami. S budovaním sebalásky a nastavením hraníc vám pomôže terapia. V Hedepy si môžete vybrať z viac ako 40 certifikovaných terapeutov ak terapii sa pripojiť pohodlne online.

Vyplňte 5 minútový test, na základe ktorého vám odporučíme troch najvhodnejších terapeutov na mieru.

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal