Test depresie od odborníkov

Rýchly a spoľahlivý online test na depresiu. Test metódou PHQ-9 je zložený z deviatich otázok. Je využívaný terapeutmi k odhaleniu príznakov depresie v klinickej praxi.

Otestujte sa na príznaky depresie

Ako depresiu častokrát označujeme zlú náladu, ktorú máme napríklad z nie príliš ideálneho počasia alebo zo vzťahových problémov. Väčšinou sa jedná o výkyvy nálad, ktoré sa časom stabilizujú. Čo keď je zlá nálada dlhodobá?

Depresia je dlhotrvajúca porucha nálady, ktorú sprevádza smútok, pochmúrna nálada a bráni nám v normálnom fungovaní. Vyplňte si krátký test a zistite, či máte jej príznaky.

test na depresiu

Pre koho je test depresie určený?

Pokiaľ pociťujete zhoršenú náladu, únavu, stratu záujmu o veci, ktoré ste zvykli mať radi, je možné, že vás trápi depresia a tento test je práve pre vás. 

Ďalšie príznaky depresie

  • Poruchy spánku
  • Zmena telesnej hmotnosti
  • Zmena chuti k jedlu
  • Tendencia sebaobviňovania sa a zúfalstva
  • Problémy s trávením
  • Pocit zovretia a tlaku na hrudi

Pokiaľ vás pochmúrna nálada sprevádza viac než 14 dní – otestujte sa. 

Depresiu je možno rozoznať pokiaľ trvá po dobu minimálne 2 týždňov.

Test na depresiu metódou PHQ–9

Test PHQ-9 je bežne používaný k identifikácií depresie a to aj zdravotníckymi pracovníkmi. Niekoľko významných štúdií potvrdilo, že PHQ-9 test je efektívnym spôsobom merania depresie. Tieto štúdie takisto preukázali, že test PHQ-9 môže byť citlivejší než diagnostický rozhovor. 

Test obsahuje 9 otázok ohľadom depresívnej nálady, straty záujmu, problémov so spánkom, pocitu únavy či nedostatku energie. Odpovede na tieto otázky môžete vybrať z možností – Vôbec nie, Niekoľko dní, Viac než polovicu dní, Skoro každý deň. Tento dotazník zaisťuje ako často ste daný pocit či situáciu zažili za posledné 2 týždne. 

Test na depresiu na Hedepy.sk vychádza z metódy PHQ-9 a obsahuje len 9 otázok. Celý test vám preto zaberie 2-3 minúty.