Čo sa vám vybaví, keď sa povie covid-19? Prvé, čo vnímame, je strach. Vždy, keď zapneme televíziu alebo otvoríme prehliadač, máme pocit, že ak sa dostatočne nebojíme koronavírusu, nevážime si ľudský život.

Ako pochopiť svet, v ktorom už nefungujú pravidlá, vďaka ktorým sme sa cítili bezpečne?

Niektorí z nás hovorili, že okrem emócií by sme mali zapojiť aj kritické myslenie. Ale spoľahlivé údaje, na ktorých naša spoločnosť posledné desaťročia budovala pravdu, si každý vysvetľuje inak. A tak nám zostávajú len názory. Môžeme si niečo myslieť, niečo predpokladať, o niečom byť presvedčení, a predsa môže byť všetko úplne inak.

Ako teda pochopiť svet, v ktorom prakticky zo dňa na deň prestali fungovať pravidlá, ktoré nám kedysi dávali pocit bezpečia, schopnosť predvídať a hlavne ovplyvňovať?

Radi by sme sa s vami podelili o to, čo môže každý z nás urobiť pre seba v týchto časoch neistoty. Táto rada pochádza od profesionálných terapeutov.

Pandémia ovplyvňuje duševnú pohodu Slovákov, tvrdia údaje.

Veľmi nás zasiahli zverejnené štatistiky, ktoré uvádzajú rapídne zhoršenie duševného zdravia našej populácie. Napríklad podľa štúdie Národného inštitútu duševného zdravia sa počet ľudí trpiacich depresiou od roku 2017 strojnásobil. Súcitíme s každým človekom, ktorý je v tejto štatistike zahrnutý, a so všetkými, ktorí v tomto čase prežívajú akékoľvek utrpenie, či už ide o stratu milovanej osoby, stratu istoty alebo radosti zo života. Preto sme založili aj Hedepy, online terapeutickú službu, ktorej cieľom je zjednodušiť cestu k terapeutickej pomoci a pomôcť ľuďom cítiť sa lepšie.

Hedepy-tabulka-covid.png

Staňte sa pozorovateľom

Ak by sme mali uviesť jedno jediné odporúčanie, ktoré má potenciál pomôcť každému, kto sa cíti zahltený informáciami alebo vlastnými myšlienkami, bolo by to toto. Predstavte si, že sledujete drámu, ktorá vás vtiahne do deja. Cítite napätie, sotva dýchate a v najlepšom hrá všedná ústredná pieseň – reklama. A uvedomíte si, že tam sedíte, nič z toho vás neovplyvňuje, emócie sa vytratia a vy sa znova nadýchnete.

V tomto príklade poukazujeme na tri veci:

  • Po prvé, emócie sú veľmi nákazlivé. Aj keď sa k nám dostanú len cez obrazovku, máme tendenciu ich prežívať tak dramaticky, akoby sa týkali nás samých. Zrazu sa nás reálne dotýkajú nespočetné osudy a váha prognóz. A aká je naša schopnosť ovplyvniť ich? Ich hodnota sa blíži k nule. V tejto chvíli sa opäť staňte divákom. Urobte vedomé rozhodnutie opustiť drámu. Pretože všetci máme túto možnosť.
  • Po druhé, je to názorný príklad situácie, ktorú sme v živote zažili asi všetci – sledovanie filmu, ktorý nás úplne pohltil. A potom ten pocit, keď sa prebudíme zo zápletky a sme tu opäť len my. Túto skúsenosť už máte, využite ju vždy, keď budete mať pocit, že je toho na vás priveľa.
  • A tretím je uvedomenie si, že ak človek rieši problémy sveta, či už sú dobročinné, záslužné alebo občiansky angažované, zvyčajne sa míňa s tými vlastnými.
    • Nie je možné, aby jednotlivec zachránil svet.
    • K jeho záchrane môže prispieť len vtedy, ak zachráni sám seba.
    • Prejdime teda ďalej – do našich vnútorných svetov.

Skroťte vašu myseľ, vaša myšlienka sa nerovná vašej osobe.

Žiadna myšlienka, dokonca ani žiadna emócia, nie je v pravom zmysle my. Sme oveľa viac ako to. Môžeme napríklad použiť pojem vedomie. Vedomie, do ktorého často nevedome prúdia rôzne myšlienky – niekedy zaujímavé, niekedy bizarné, niektoré predstierajúce varovanie pred skutočnou hrozbou. Poznáte tie nutkavé a neodbytné myšlienky, ktoré sa vám znova a znova vkrádajú do mysle? Zvyčajne sú to tie, ktoré sú spojené s emóciou. A emócia, ktorá má nad nami najväčšiu moc, je strach. Sú to všetky tie scenáre, ktoré sa začínajú slovami – Čo ak…, Čo ak ochoriem? Čo ak stratím prácu? Čo keď som sám?

Otázkou je, čo dobré to prinesie do nášho života? A ako sa s nimi vysporiadať?

Ak zistíte, že z vášho nápadu nevzišlo nič dobré, môžete sa ho vzdať. Jednou z možností je stať sa opäť pozorovateľom. Tento raz ako pozorovateľ vlastnej mysle a vlastných myšlienok. V tejto chvíli je jedno, odkiaľ pochádzajú alebo prečo, nemusíte ich hodnotiť, neohrozujú vás. Vyžaduje si to cvik, pretože myšlienky sa rady vracajú, ale dobrou správou je, že ich naliehavosť sa zvyčajne znižuje.

Venujte pozornosť tomu, čomu práve venujete pozornosť.

Máme na mysli práve teraz. S pozornosťou je to ako s oknom – jeho pohľad určuje atmosféru celej miestnosti. Smer, ktorým zameriavame svoju pozornosť, ovplyvňuje to, ako vnímame svet okolo nás, a potom aj to, ako sa cítime. A najlepšie je, že ak si túto schopnosť uvedomíme, môžeme sa s ňou začať hrať.

Pamätáte si na túto jar? Keď sa ukázalo, že v celej krajine je zúfalý nedostatok zdravotníckeho materiálu? Obrovské množstvo ľudí začalo nezištne šiť rúška, niektorí ich predávali, iní darovali, vyrábali dezinfekciu, univerzity prispievali inováciami, ďalší sa venovali domácemu vzdelávaniu, pečeniu chleba, niektorí kritizovali vládu alebo bojkotovali opatrenia. Každý z nás automaticky zameral svoju pozornosť smerom, ktorý bol najbližšie k jeho srdcu.

Zo srdca želáme všetkým, aby vedeli vedome obrátiť svoju pozornosť iným smerom, kedykoľvek sa v tom pôvodnom necítia dobre. Tým, ktorí neohrozene pomáhajú v krízových situáciách, aby si našli čas pre seba, tým, ktorí prežívajú hnev z obmedzení, aby videli nielen to, čo sa pokazilo, ale aj to, čoho sme ako ľudia schopní.

Je dôležité spomenúť ešte jednu vec. Vedome pracovať s vedomím neznamená vytláčať zlé veci alebo náročné emócie. Tie sú naopak určené na pochopenie a prežitie. Možno si s nimi neviete rady alebo máte pocit, že sa točíte v kruhu, nebuďte na to sami. Terapeut vám môže pomôcť. Online terapia týkajúca sa duševnej pohody je dnes dostupná úplne každému, a to aj v čase núdzových opatrení. Či už ide o podporu v rámci bezplatných služieb v prípade akútnej krízy, alebo o online platformy, ako je Hedepy.

Nebuďte na to sami

Na záver by sme vám chceli povedať poslednú a pravdepodobne najdôležitejšiu vec. Je úplne prirodzené, že v ťažkej situácii zažívame vlnu emócií, ktoré sme predtým nepoznali. Každá kríza, vlastne každá kríza, má svoj začiatok, ale aj koniec. Aj vaša. A preto, ak o tom len uvažujete, vyhľadajte pomoc psychológa, psychiatra, terapeuta alebo kouča. Nebuďte na to sami. Pomoc môžete nájsť na stránke Hedepy.cz, kde je viac ako 120 terapeutov a vy si môžete vybrať toho, ktorý vám najviac vyhovuje, a dohodnúť si sedenie hneď na nasledujúci deň. Potom sa môžete spojiť s terapeutom online z domova.

Žaneta Krčilová, Spoluzakladateľka Hedepy

Premýšľate o terapii?

Určite stojí za vyskúšanie

© Hedepy s.r.o.
Pokiaľ ste v stave ohrozenia seba alebo iných osôb, prosíme, bezodkladne kontaktujte Krízovú linku pomoci (telefonicky: 0800 500 333). Naši terapeuti alebo Hedepy s.r.o. nenesie zodpovednosť za váš zdravotný stav.
VisaMastercardGoogle PayApple PayPayPal