Hogyan gondoskodjunk a mentális egészségről a COVID-19 idején

Mi jut először eszedbe, amikor azt hallod, hogy „covid”? Nekünk a „félelem”. Amikor bekapcsoljuk a tévét vagy megnyitunk egy webböngészőt, azt éreztetik velünk, hogy ha nem félünk a koronavírustól, akkor nem tiszteljük az emberi életet.

Hogyan lehet eligazodni egy olyan világban, ahol a biztonságérzetet adó szabályok már nem működnek?

Néhányan rájöttünk, hogy az érzelmek mellett a kritikai gondolkodást is el kell kezdenünk. Azonban azokat a kemény adatokat, amelyekre társadalmunk az elmúlt évtizedben az igazságot építette, mindenki másként értelmezi.

És így csak a véleményünk maradt. Gondolhatunk valamit, gondolhatunk valamire, meggyőződhetünk valamiről, és mégis minden lehet egészen eltérő ettől.

Hogyan lehet tehát eligazodni egy olyan világban, ahol gyakorlatilag egyik napról a másikra megszűntek működni azok a szabályok, amelyek biztonságérzetet, előrelátási képességet és – ami a legfontosabb – világunkat befolyásoló képességet adtak nekünk?

Szeretnénk megosztani veletek, mit tehetünk magunkért ebben a bizonytalan időben. Ezek a tanácsok szakemberektől származnak.

Légy megfigyelő

Ha egyetlen dolgot mondhatnánk, amiben megvan a lehetőség, hogy segítsen mindenkinek, aki úgy érzi, hogy az információk – vagy saját gondolatai – túlterhelik, ez lenne az: Legyél megfigyelő – képzeld el, hogy egy olyan drámát nézel, amely bevon a történetbe. Feszültséget érzel, visszatartod a lélegzeted, és a legjobb pillanatban megszólal egy egyszerű dallam – megy a reklám. És rájössz, hogy otthon ülsz, és ez nem vonatkozik rád, az érzelmek elhalványulnak, és újra képes vagy lélegezni.

Ebben a példában három dolgot mutatunk be:

Először is, az érzelmek nagyon ragályosak. Még ha csak a képernyőn keresztül áramlanak is hozzánk, hajlamosak vagyunk olyan drámaian átélni őket, mintha saját magunk tapasztaltuk volna őket. Hirtelen számtalan tragikus sors ér bennünket, és vállunkra nehezedik a prognózis súlya. És az a képességünk, hogy befolyásoljuk az eredményt? Majdnem a nullához közelít. Legyél ismét a néző ebben a pillanatban. Tudatosan döntsd el, hogy elhagyod a drámát. Mindannyiunknak megvan ez a lehetősége.

Másodszor, ez egy világos példa egy olyan helyzetre, amelyet valószínűleg mindannyian tapasztaltunk az életben – amikor egy filmet nézünk, amely teljesen magával ragad minket. Aztán az érzés, amit átélünk, amikor felébredünk a történetéből, és megint csak mi vagyunk. Már megvan ez a tapasztalat – használd fel, amikor úgy érzed, hogy ez egyszerűen túl sok.

Harmadszor pedig annak felismerése, hogy ha valaki az egész világ problémáit oldja meg, akár jó szándékú, akár segítőkész, akár emberbarát szándékból, akkor gyakran valójában csak a saját problémái elől próbál menekülni.

Egyetlen személy nem tudja megváltani a világot.

Az ember már úgy is segíthet, ha magára odafigyel.

Tehát menjünk tovább – belső világunk felé.

Szelídítsd meg az elmédet, a gondolataid nem egyenlők veled.

Egyetlen gondolat vagy érzelem sem egyenlő velünk – sokkal többek vagyunk ennél. Használhatjuk például a tudat kifejezést. A tudat olyan hely, amelybe gyakran véletlenül különféle gondolatok áramlanak – néha érdekesek, néha bizarrak, némelyik valós veszélyre figyelmeztet. Ismered azokat a kényszeres és heves gondolatokat, amelyek újra és újra bekúsznak az elmédbe? Általában ezek egy érzelmhez kapcsolódnak – és az érzelem, amely a legnagyobb hatalmat gyakorolja felettünk, a félelem. Minden forgatókönyv így kezdődik – mi van, ha…, mi van, ha beteg leszek? Mi van, ha elveszítem a munkámat? Mi van, ha egyedül maradok?

A kérdés az, hogy mi jót hoznak ezek az életünkbe? És hogyan oldjuk meg őket?

internetinė terapija

Ha úgy találod, hogy ezek a gondolatok nem tesznek jót neked, dolgozhatsz azon, hogy elengedd őket. Az egyik lehetőség az, hogy ismét megfigyelővé válsz; ezúttal saját elméd és gondolataid megfigyelője leszel. Jelenleg mindegy, hogy miért és honnan jönnek, semmilyen módon nem kell értékelni őket, nem veszélyeztetnek. Ez gyakorlást igényel, mert a gondolatok szeretnek visszatérni, de a jó hír az, hogy általában idővel gyengül a sürgősségük, erősségük.

 

Arra figyelj, amire figyelsz.

Mármint ebben a pillanatban. A figyelem olyan, mint egy ablak – kilátása meghatározza az egész szoba hangulatát. Az, hogy mire összpontosítjuk figyelmünket, hatással van arra, hogyan észleljük a körülöttünk lévő világot, és hogyan érezzük magunkat. És ami a legjobb az egészben, ha tisztában vagyunk ezzel a képességgel, akkor elkezdhetünk vele játszani.

Emlékszel az első tavaszra? Amikor az egész országban égetően hiányzott az orvosi ellátás? Rengetegen kezdtek el önzetlenül maszkokat varrni, volt, aki eladta, mások adakoztak – fertőtlenítőszereket készítettek, az egyetemek újításokkal járultak hozzá, mások pedig a házitanításnak, kenyérsütésnek szentelték magukat. Néhányan kritizálták a kormányt, vagy bojkottálták az intézkedéseket. Mindannyian figyelmünket automatikusan a hozzánk legközelebb eső irányba fordítottuk.

Szívügyünk, hogy mindenki tudatosan más irányba tudja fordítani a figyelmét, amikor nem érzi jól magát a helyzetében. Kívánjuk, hogy azok, akik félelem nélkül segítenek a válságban, találjanak időt magukra. Azok, akik haragszanak a korlátokra, nem csak azt lássák, ami kudarcot vallott, hanem azt is, hogy mi, emberek mire vagyunk képesek.

Még egy dolgot fontos megemlíteni. Az odafigyeléssel végzett tudatos munka nem jelenti a rossz gondolatok vagy érzelmek elkerülését. Épp ellenkezőleg, arra valók, hogy megértsük és megtapasztaljuk őket. Lehet, hogy most nem tudod kezelni őket, vagy úgy érzed, egy helyben jársz. Akkor létfontosságú, hogy ne egyedül nézzen szembe velük, egy szakember segíthet. A segítség mostantól mindenki számára elérhető, még sürgősségi intézkedések idején is – legyen szó ingyenes szolgáltatások támogatásáról akut krízis esetén, vagy olyan online platformokról, mint a Hedepy.

Ne egyedül nézz szembe vele.

Végül az utolsó és legfontosabb dolgot szeretnénk elmondani. Teljesen természetes, hogy egy nehéz helyzetben érzelmi hullámot élünk át. Minden válságnak megvan a kezdete, de van a vége is. A tiédnek is. Ezért, ha legalább egy kicsit is felmerül benned, kérd pszichológus, pszichiáter, pszichoterapeuta vagy coach segítségét. Nem kell egyedül szembe nézned a problémával; segítséget találhatsz – A Hedepy-n számos szakember található. Kiválaszthatsz valakit, aki a legjobban megfelel az igényeidnek, és időpontot egyeztethetsz akár másnapra. Ezután online kapcsolatba léphetsz a szakemberrel, saját otthonod kényelméből.

 

Žaneta Krčilová, a Hedepy társalapítója

Segítségkérésen gondolkodsz?

Ebben az esetben egy próbát megér